Selgusid Eesti veemajandussektori mõjukamad isikud ja “Aasta veetegu”

Haapsalu Kaluri klubihoones toimus 30. novembril pidulik tunnustusüritus, kus anti auhinnad 2023. aasta suurimatele panustajatele Eesti veemajandussektoris.

Elutöö auhinna laureaadi tiitli sai Infragate AS Eesti asutaja ja juhatuse esimees Jüri Ligi, 2023. aasta parimaks veeteoks tunnistati “Reoveepuhastuse käsiraamat”.

Elutöö auhinna väljaandmisega soovib Eesti Vee-ettevõtete Liit tunnustada inimest, kes on Eesti veemajandussektorile pühendanud tähelepanuväärse osa oma elust ja tööalasest tegevusest ning jätnud tunnustust vääriva jälje veemajanduse arengusse.

Auhinnaga “Aasta veetegu” premeeritakse loodussäästlikku, innovaatilist, keskkonnasõbralikku ning Eesti veemajandust arendavat ja tutvustavat tegevust.

Jüri Ligi panus Eesti veemajandusse on olnud märkimisväärne, ta on 45 aasta jooksul osalenud erinevates veemajanduse projektides ning tänu tema toetusele, kompetentsile ja oskustele on veetaristu saanud rahastatud, uuendatud või rajatud ja seda pea kõikides Eesti piirkondades. Lisaks on Jüri töötanud ja juhtinud ka välisprojekte Venemaal, Kosovos,  Bosnia-Hertsegoviinas ja Palestiinas.

Auhinna “Aasta veetegu” pälvis “Reoveepuhastuse käsiraamat”, mille projekti algataja ja juht oli Vallo Kõrgmaa. “Reoveepuhastuse käsiraamat” on üle 700 leheküljeline suurteos, mis võtab kokku kogu praeguse teadmise selles vallas. Raamatu koostamisel osalesid paljud erialaspetsialistid ja erinevate ülikoolide teadlased.

Eestis puudus seni kaasaegne reoveepuhastust hõlmav käsiraamat, Uus teos on loonud ka üheselt kasutatava sõnavara ning seda on võimalik kasutada õpilaste ja üliõpilaste koolitamisel. Oluline on käsiraamatu tulevikku vaatav roll Eesti looduse puhtana hoidmisel.

Käsiraamatut rahastas KIK ning see on kõigile tasuta kasutamiseks.

Lisaks laureaatidele väärisid tunnustust ja äramärkimist ka paljud teised, tänu kellele on Eesti veemajandussektor kestnud, kasvanud ja arenenud:

“Tunnustatud töötegija 2023” :

Marko Eerits – Mativesi OÜ hooldusrühma juht

Mihkel Erend – Pärnu Vesi AS, insenerteenistuse tehnik

Laura Grünverk – Kose Vesi OÜ veevärgi insener

Kalev Teder – Emajõe Veevärk AS võrgujuht

Marko Tolga – Võru Vesi AS arendusjuht

Roland Magus – Haapsalu Veevärk AS mõõteseadmete tehnik

Juri Bogatenkov – Järve Biopuhatus OÜ veemajandusinsener

 Aasta veetegu 2023 nominendid:

Survepesuauto annetus Ukrainale – Pärnu Vesi AS

Puhta kraanivee eest seismine – Urmas Tartes, Tarmo Timm ja Mari Ivask

Põltsamaa reoveepuhasti uuendamine – AS Põltsamaa Vesi

AS Emajõe Veevärk SCADA uuendamine – AS Emajõe Veevärk

“Elutöö auhind” nominendid:

Aare Alev – Haapsalu Veevärk AS

Priit Laprik – AS Iivakivi

Fotod: Maris Raud

Elutöö auhinna sai Jüri Ligi – (vasakult) EVEL-I juhatuse esimees Andres Aruhein, EVEL-I tegevjuht Raili Kärmas, Jüri Ligi, EVEL-I kommunikatsioonijuht Ethel Lillemägi ja EVEL-I tehniline nõunik Mihkel Muulmann pidulikul auhinnatseremoonial