19. novembril tähistati rahvusvahelist tualetipäeva!

WC-s käimine on privileeg, mida paljudel  inimestel veel ei ole.

2023. aasta tualetipäeva märksõnaks on “Muutuste kiirendamine”.

ÜRO algatud tualetipäev loodi eesmärgiga pöörata avalikkuse tähelepanu asjaolule, et poolel maailma rahvastikust ehk 3,5 miljardil inimesel puudub võimalus tualeti kasutamiseks. 419 miljonit inimest “ajab asju” aga suisa lageda taeva all. Tualettide puudumise tõttu levivate haiguste tõttu sureb iga päev 1000 alla viieaastast last. Lisaks sellele ohustab globaalse kriisi mõõtu olukord keskkonda ja loodust.

23% maailma koolidest puudub lastel tualetis käimise võimalus. Ligikaudu kolmandikul koolides on tualeti kasutamine ebasanitaarne.  

ÜRO on määratlenud tualetikasutuse elementaarsed sanitaarsed tingimused, mis eeldavad, et  tualetti ei jagata teiste peredega ja tualett on ühendatud kanalisatsiooni, septiku või kompostmahutiga.

Tualetipäeval loodetakse eelkõige mõjutada valitsusi ja organisatsioone, et leida üheskoos lahendus nende jaoks, kel endal võimalused oma elukvaliteedi parandamiseks puuduvad.

Eesti inimestele tuletab Eesti Vee-ettevõtete Liit tualetipäeval meelde, et WC-potti ei tohiks visata neid asju, mis sinna ei kuulu – nii jääb meie privileeg ka kestma.

Foto: Unsplash, Gabor Monori