PRESSITEADE. Talveks valmis? Viimane aeg on majapidamiste veesüsteemid üle vaadata, et vältida miinuskraadide tulekul veesüsteemide külmumist ja torustike purunemist.

Foto: Freepik

Eesti Vee-ettevõtete Liit paneb südamele, et kahjustuste vältimiseks tuleb majapidamiste veesüsteemid enne külmade tulekut üle kontrollida. Anname selleks seitse soovitust:

  1. Maakodudes ja muudes hoonetes, mida ei kasutata igapäevaselt (ei köeta ega kasutata vett), kontrolli üle, et maakraan või pump kaevus oleksid suletud ning torustik veest tühjendatud, sh veeboiler, WC-poti loputuskast ja äravool, kraanikausi äravool ja muud veesõlmed.
  2. Kasutuses olevates hoonetes vaata üle kogu veetorustik ja veendu, et külm ei pääseks torustikule ligi. Soojusta torustik seal, kus see võib olla mõjutatud välistemperatuurist.
  3. Arvesta ka niiskuse ja tõmbetuultega. Niiskus vähendab soojapidavust ja tõmbetuuled kiirendavad torustike külmumist. Seepärast vaata üle, et keldrite aknad ja uksed oleksid korralikult suletud ning vajadusel tihendatud soojakindlamaks.
  4. Pea meeles, et ka veearvesti ei tohi jääda külma kätte, kuna külm kahjustab veearvesti töökindlust. Veearvestit ümbritsev temperatuur ei tohi langeda alla kahe soojakraadi.
  5. Kui torustik on juba külmumas ja seda pole võimalik koheselt soojustada, siis lühiajalise abinõuna võib jätta veekraani pisut lahti, et torustikus toimuks vee liikumine, mis vähendab torustiku läbikülmumise kiirust. Tegemist on lühiajalise hädaabinõuga!
  6. Kui torustik on juba külmunud, siis tuleb tuvastada koht, kust külm on torustikule ligi pääsenud. Kui tegemist ei ole ulatusliku läbikülmumisega, siis alusta ohutute vahenditega aeglaselt torustiku soojendamist. Näiteks on selleks sobiv vahend soojapuhur. Tasub siiski olla ettevaatlik, sest jää paisub sulades ja võib põhjustada toru purunemist.
  7. Kui torustiku külmumine on ulatuslik, pöördu abi saamiseks torutöid teostava ettevõtte poole.