Hoia pühad muretud: tualett ei ole koht kingipaberitele ega hapukapsale

Jõulud on maagiline aeg, mil päkapikud askeldavad, jagatakse kingitusi ning kodudes on tunda jõuluroogade hõngu. Siiski tasub meeles pidada, et ka kõige toredamate kingituste pakenditel ja toidujäätmetel on oma koht – ja see koht ei ole WC-pott. Olgu selleks kommipaberid, säravad kinkepaelad või üle jäänud verivorstid – nende koht on prügikastis, mitte kanalisatsioonis.

WC-pott ei ole prügikast

Kanalisatsioonitorud on mõeldud selleks, et juhtida ära vett, reovett ja tualettpaberit. Kõik muu tekitab torustikes ummistusi. Rasvad ja õlid muutuvad torudes tahkeks ja kleepuvaks, salvrätikud ja muud esemed loovad aga tihke tropi, mis takistab edasivoolu. Ummistused võivad viia reovee tungimiseni tagasi keldritesse, kaevudesse või loodusesse. Selliste probleemide lahendamine on ühtaegu nii kulukas kui ka aeganõudev.

Mida saad teha sina?

Veendu, et kanalisatsiooni satub ainult vesi, tualettpaber ja väljaheited. Viska kõik muu prügikasti! Eriti oluline on õigesti käituda ka jõuluajal, mil pered kogunevad ja majapidamises tekib rohkem jäätmeid. Toidujäätmed, nagu rasv ja väiksemad kondid võib viia biojäätmete hulka, kuid need ei kuulu tualetipotti. Sama kehtib ka kingitustest üle jäänud pakendite kohta. Nende kohta on prügikastis.

Ära viska WC-potti:

  • kilekotte
  • kommipabereid
  • pakendeid
  • plastikesemeid
  • konte, luid, rasva, kohvipaksu
  • muid toidujäätmeid
  • majapidamispaberit
  • närimiskummi
  • mänguasju

Ülemaailmne tualetipäev

Kui enamike jaoks on tualett juba nii iseenesest mõistetav, et me ei mõtlegi selle tähtsusele, siis tasub meeles pidada, et paljude inimeste jaoks maailmas see nii ei ole. 19. novembril tähistati ülemaailmset tualetipäeva, mille tänavuseks teemaks oli „Tualett on rahu koht“. See päev tuletab meelde, et tualett on oluline ruum, mis peaks olema turvaline. Kuid miljardite inimeste jaoks ohustavad sanitaartingimusi konfliktid, kliimamuutused, looduskatastroofid ja hooletusse jätmine. Maailmas elab endiselt 3,5 miljardit inimest, kellel puudub sanitaartingimustega tualetivõimalus. Ligikaudu 419 miljonit inimest „ajab oma asju“ täiesti lageda taeva all, mis on ohtlik nii tervisele kui ka keskkonnale.

Konfliktid, äärmuslikud ilmastikunähtused ja katastroofid võivad sanitaarteenuseid hävitada, kahjustada või häirida. Kui tualettsüsteemid ei tööta või need puuduvad, siis levivad töötlemata inimjäätmed keskkonda, vallandades selliseid surmavaid haigusi nagu koolera.

Tualetipäev kutsub üles valitsusi, organisatsioone ja kogukondi tegema koostööd, et parandada tingimusi ja tagada inimestele juurdepääs turvalistele tualettidele. Samuti on see meeldetuletus, et meie enda privilegeeritud võimalused – puhtad ja toimivad tualetid – säiliksid, kui me kasutaksime neid sihtotstarbeliselt.

Hoolime üksteisest

Jõulud on hoolimise ja andmise aeg, kuid hoolivus algab juba väikestest igapäevastest tegudest. Enamusel meist on võimalus kasutada kaasaegset ja mugavat tualetti. Seega hoia seda ja veendu, et sinu kodu kanalisatsioon jääb ka pühade ajal ummistustevabaks ja toimivaks. Kasuta WC-potti sihtotstarbeliselt, ära viska sinna jõululaualt üle jäänud hapukapsaid, seapraadi ega pakkepaberit. Nii saad sina kui ka reoveepuhastis töötavad inimesed nautida pühasid muretult. Üheskoos saame luua puhtama keskkonna ja teha sellega väärtusliku kingituse tulevastele põlvedele!