Euroopa Komisjon alustab tagasiside kogumist Euroopa veemajanduse kriisivalmiduse strateegia väljatöötamiseks

Sidusrühmadelt ja asjakohastelt osapooltelt kogutakse sisendit, et luua kogu Euroopat hõlmav kava veemajanduse tugevdamiseks.

Euroopa Komisjon on Euroopa veemajanduse kriisivalmiduse strateegia väljatöötamise raames algatanud tagasisidekorje, et koguda sidusrühmadelt sisendit sektoriülese kava koostamiseks.

Tagasiside andmise kutse on kättesaadav portaalis “Have Your Say”. Sidusrühmad saavad oma tagasisidet esitada kuni 4. märtsini 2025.

Miks on veemajanduse kriisivalmiduse strateegiat vaja?

Vaatamata Euroopa Liidu (edaspidi EL) laiaulatuslikule seadusandlusele, mis on loodud vee kaitsmiseks ja säästvaks majandamiseks, kahjustab veevarude ja ökosüsteemide struktuurne väärkasutus ning laialdane halvenemine ELi keskkonda, majandust ja inimesi.

Viimastel aastatel on üleujutused, põuad ja veepuudus muutunud üha sagedasemaks, põhjustades miljardite eurode ulatuses kahjusid ning avaldades negatiivset mõju majandussektoritele. Lisaks kiirenevatele kliimamuutustele süvendavad probleemi ka reostus ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemine, suurendades pingeid veetarbijate vahel ning piirates majanduskasvu.

Strateegia on vastus liikmesriikide, ELi institutsioonide ja sidusrühmade, sealhulgas kohalike omavalitsuste, erasektori, vabaühenduste ja kodanike selgele vajadusele leida lahendus ELi veega seotud probleemidele.

Foto: Freepik

Millised on strateegia eesmärgid ja mõju?

Euroopa veemajanduse kriisivalmiduse strateegia põhieesmärk on rajada tee veejulgeoleku ja -vastupidavuse suunas, tagades puhta vee kättesaadavuse ja kaitstes ELi paremini veega seotud ohtude eest.

Eelnimetatut püütakse saavutada, integreerides veealased kaalutlused erinevatesse poliitikavaldkondadesse ja rahastamisallikatesse ning tugevdades pühendumust, koostööd ja usalduse loomist veest sõltuvate sektorite ja teiste sidusrühmade vahel.  Samuti aitab see leevendada ja ennetada veestressi ka väljaspool Euroopat.

Lisaks on veemajanduse kriisivalmidus võtmetähtsusega ELi konkurentsivõime jaoks. Veesäästlik majandus, mis säilitab oma tipptasemel veetööstuse, võimaldab ELil saavutada oma keskkonnaalased ja majanduslikud ambitsioonid, säilitades samal ajal oma strateegilise autonoomia.

Strateegia keskendub kolmele konkreetsele eesmärgile:

  1. Veeringe taastamine ja kaitsmine;
  2. Puhas ja taskukohane vesi ning kanalisatsioon kõigile;
  3. Konkurentsivõimelise ELi veetööstuse edendamine osana puhtast ja veepõhisest ringmajandusest.

Strateegia käsitleb viit tegevusvaldkonda:

  1. Valitsemine ja rakendamine;
  2. Infrastruktuur;
  3. Rahastus ja investeeringud;
  4. Turvalisus;
  5. Tööstus, innovatsioon ja haridus.

Veemajanduse probleemide lahendamiseks kavatseb Euroopa Komisjon seada prioriteediks veetõhususe põhimõtte, et suurendada vee taaskasutust ja ringlust sektoriüleste investeeringute ja innovatsiooni abil.