
22. märtsil tähistatakse ülemaailmset veepäeva, mille selle aasta teemaks on “Liustike säilitamine”. Kiirenev kliimamuutus mõjutab liustikke üle kogu maailma, põhjustades nende sulamist enneolematul kiirusel. See toob kaasa muutusi veeringluses, põhjustades üleujutusi, põuda, maalihete sagenemist ja meretaseme tõusu, seades ohtu miljardite inimeste elukeskkonna. Liustike säilitamine on eluliselt tähtis nii inimkonna kui ka ökosüsteemide tuleviku jaoks.
Veepäeva tähistamine Eestis
Eesti Vee-ettevõtete Liit (EVEL) korraldab ülemaailmse veepäeva raames konverentsi “Vee tulevik kliimamuutuste ajastul”, mis toimub 21. märtsil Tartus AHHAA teaduskeskuses. Liustike sulamine toob endaga kaasa kliimamuutusi, seda tunneme selgelt ka Eestis – sagenenud on põuaperioodid ja tugevad vihmasajud, mis toovad endaga kaasa üleujutusi ja uputusi. Konverents keskendub sellele, kuidas kliimamuutused mõjutavad Eesti veevarusid. Konverentsil käsitletakse sademete mustrite muutumist ja selle mõju veeressurssidele, samuti Eesti põhjaveevarude seisundit ning liigse väljapumpamisega kaasnevaid ohte. Arutletakse kohalike omavalitsuste väljakutsete üle sademevee teemade lahendamisel ning tutvustatakse võimalusi sademe- ja hallvee puhastamiseks ja taaskasutuseks. Tähelepanu all on ka vee-ettevõtete ees seisvad probleemid ning nende roll kliimamuutustega kohanemisel.
Konverentsi saab vaadata siit: https://www.youtube.com/live/IS6Y9T9uIbU.
(21. märtsil otseülekandena, hiljem järelevaadatavana)
EVEL kutsub üles märkama vee-ettevõtete rolli kliimamuutustega kohanemisel – alates puhta joogivee tagamisest kuni nõuetekohase reovee käitluseni. Muutuv sademete hulk ja äärmuslikud ilmastikuolud mõjutavad meie veevarusid üha enam, mistõttu on nende säästlik kasutamine ja kestlik majandamine meie ühine vastutus.
Ülemaailmse veepäeva 2025 peamised sõnumid
- Liustikud sulavad kiiremini kui kunagi varem. Kliimamuutuste tõttu soojenev planeet põhjustab meie külmunud maailma kiiret kahanemist, muutes veeringe ettearvamatumaks ja ekstreemsemaks.
- Liustike taandumine ohustab elu ja keskkonda. Miljardite inimeste jaoks muudavad sulavee vood oma kulgu, põhjustades üleujutusi, põuda, maalihete ohtu ja meretaseme tõusu ning kahjustades ökosüsteeme.
- Liustike kaitse on strateegia ellujäämiseks. Peame ühiselt vähendama kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kasutama sulavett jätkusuutlikumalt, et kaitsta nii inimesi kui ka planeeti.
Kas teadsid?
- 2023. aastal kaotasid liustikud üle 600 gigatonni vett, mis on suurim massikadu viimase 50 aasta jooksul. (WMO)
- Umbes 70% maailma mageveest on lume ja jääna. (WMO)
- Ligi 2 miljardit inimest sõltub oma igapäevases veevajaduses (joogivesi, põllumajandus ja energia tootmine) liustike, lume ja mägede sulaveest. (UN-Water/UNESCO)
- Liustike sulamine on üks olulisemaid tegureid, mis põhjustab merevee taseme tõusu – alates 1900. aastast on merepind tõusnud juba 20 cm võrra. (IPCC)
- Kui suudame hoida globaalset soojenemist 1,5°C piires, saame päästa kaks kolmandikku maailmapärandi nimekirjas olevatest liustikest. (UNESCO/IUCN)
Rohkem infot ülemaailmse veepäeva kohta leiad siit: https://www.un.org/en/observances/water-day