Kutsehariduskeskus avab sügisest tulevikueriala

Silvi Lukjanov, Järva Teataja

22. aprill 2017

Järvamaa kutsehariduskeskus hakkab sügisel õpetama veekäitlusoperaatoreid, see on juhtivasjatundjaid, kelle järele on tööturul väga suur nõudlus, mis ei näi vaibuvat ka aastate pärast.

Järvamaa kutsehariduskeskuse juhtõpetajale Ivar Kohjusele oli 12. aprill suur rõõmupäev, sest ta sai haridus- ja teadusministeeriumilt käskkirja kinnitusega uue õppekava avamise kohta. «Ausalt, hakka või nutma, nii hea tunne oli, aastaid tehtud suur töö sai väärt tulemuse ja 1. septembril avame koolis esimese veekäitlusoperaatorite eriala,» ütles ta. «See on tulevikueriala, mille asjatundlikke juhitüüpe on ettevõtetel vaja kohe ja nii aastaid.»

Uue õppekava nimetus on keemiatehnoloogia ja protsessid. Veekäitlusoperaatorite õpe käib töökohas ja kestab kaks aastat.

Suurt vajadust valdkonna spetsialistide järele kinnitas ka üle 20 aasta reoveekäitluses töötanud ja viimased kümme aastat OÜd Türi Vesi juhtinud Jan Raudsepp. «Tehnika ja seadmed nii joogi- kui ka reoveepuhastusjaamades on juba sedavõrd tänapäevased, et hädasti vajame neid opereerida oskavaid asjatundjaid,» lausus ta.

Sellepärast Raudsepp koos Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevdirektori Vahur Tarkmehega Järvamaa kutsehariduskeskuse direktori Rein Oselini kabinetti marssiski. «Tahtsime, et kutsehariduskeskus hakkaks meile inimesi koolitama, ja mida kiiremini, seda parem, sest ainuüksi paljudel minu ettevõtte töötajatel on staaži juba 25 ja rohkem aastat, kuid tööturult inimesi leida pole lihtsalt võimalik,» selgitas ta.

Nii usub Raudsepp, et esimestel aastatel täitub 20 inimesega õpperühm esmalt veekäitlusettevõtetes töötavatest inimestest, kuid ta ei välista, et huvi korral saab koha ka keskharidusega koolinoor. «Igatahes tegemist on tulevikuerialaga, mis annab leiva lauale aastateks ja kutsetunnistusega leiab kindlasti tööd ka välismaistes veepuhastusjaamades,» ütles ta.

Raudsepa meelest tasub kutsehariduskeskusel selle eriala puhul mõelda isegi ingliskeelsele õppele, et koolitada spetsialiste ka teistele riikidele. «Veekäitlus on väga lai valdkond ja keskkonnanõuete rohkus eeldab asjatundlikke inimesi igal maal,» sõnas ta.

Tulevikueriala õppekohaks on vee-ettevõtete liidu tegevdirektori Vahur Tarkmehe selgitusel valitud Eesti-keskne kutsehariduskeskus. «Kaalumisel olid ka Tallinna ja Tartu ülikool, kuid siis otsustasime teha omamoodi regionaalpoliitikat,» selgitas ta. «Näinud kõik need kolm aastat direktor Rein Oselini motiveeritust, võime öelda, et valik oli õige.»

Vee-ettevõtete liit teeb kooliga koostööd ka edaspidi, aitab leida nii õpetajaid kui ka praktikakohti. «Eriala hakkavad õpetama valdkonnas tegutsevad Eesti parimad teoreetikud ja praktikud, keda mul on õnnestunud õppida tundma seitsme juhiaasta jooksul,» lisas ta.

KOMMENTAAR

Rein Oselin

Järvamaa kutsehariduskeskuse direktor

Mis saab olla parim tunnustus koolile, kui üks üle-eestiline liit koos ala ettevõtjaga valib meid neile spetsialiste koolitama. Muidugi olime valmis ja tegime kõik selleks, et toimingud kulgeksid võimalikult hästi ja kiiresti.

Ühtegi eriala selleks, et uut avada, sulgema ei pea. Kui paar aastat tagasi oli mõte vähese huvi tõttu sulgeda elektriku õpe, siis eelmisel aastal asus eriala õppima 11 inimest. Nii on kutsehariduskeskuses võimalik omandada vähemalt 25 eriala, kuid mõnel neist avame õpperühma kahe-kolme aasta tagant.

Järvamaa Teataja atikkel

OÜs Türi Vesi kaheksa aastat reoveeoperaatorina töötanud Uno Kori ütleb, et kui eelmisel suvel valminud Käru reoveepuhastusjaamas mõnel seadmel punane lamp põlema hakkab, haarab ta esmalt käsiraamatu järele. See ongi põhjus, mis paneb pensionipõlvest unistava Kori veel õppima. | FOTO: Dmitri Kotjuh/JÄRVA TEATAJA/SCANPIX