Nutikad veearvestid päästavad näiduteatamise orjusest

Üle Eesti on alanud kaugloetavate veemõõturite paigaldamine, Põltsamaa Vallavara OÜ vahetab kolmes vallas 364 majal tavaarvesti kaugloetava vastu välja.

Kes meist ei oleks veidi mures, et veenäidu teatamine õigel päeval ei ununeks. Elektrinäitude igakuine edastamine on juba tänu kaugloetavatele arvestitele, millele üleminek hakkab jõudma lõpule, aina vähematel mureks jäänud. Nüüd on üha lihtsamaks paljudele minemas ka oma veekulust teada andmine.

“Sõidame vaikselt autoga külast majade lähedalt mööda ja kõik veeandmed tulevad autos olevasse tahvelarvutisse,” selgitab tööpõhimõtet Põltsamaa Vallavara OÜ juhataja Valev Uus.

Signaali veemõõturilt võtab vastu autos olev antenn. Esimesed kaugloetavad veemõõtjad paigaldas Põltsamaa Vallavara kuu aega tagasi 4. novembril oma klientide majadesse Neanurme külas.

Kasu kulust suurem

Esimese kuuga on nad paigaldada jõudnud poolsada arvestit, praegu käib töö Esku ja Lustivere külades. Neljanda Põltsamaa valla külana ootab järge Adavere. Kevadeks jõutakse kaugloetavad veemõõturid paigaldada ka Pajusi valla Pisisaare ja Vägari ning Viljandi maakonda jääva Kolga-Jaani valla Leie ja Kolga-Jaani küladesse, kus Põltsamaa Vallavara samuti veeteenust pakub.

“Nii saavad kõik meie 364 klienti kaugloetava veemõõtja, neist 104 kortermajadesse ja 260 eramajadesse, kus valdavalt elab üks pere,” märgib Uus, lisades, et mõõturid ja paigaldus on kliendile tasuta.

Põltsamaa Vallavara juhi sõnul haarasid nad tänavu suvel kinni võimalusest osta Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) toetuse abil need arvestid. Kirjutasid kähku projekti, korraldasid riigihanke, ning sügiseks olid vajaminevad arvestid taanlaste firmalt Kamstrup kohal. KIKi toetus moodustas 85%, firma omaosaluseks jäi 15%.

“Lisaks mugavusele vähenevad edaspidi meil nüüd ka taatlemis- ja tööjõukulud, saame kiiremini reageerida veeleketele, aga isegi veevargustele saame lihtsamini jaole, sest mõõtur annab infot sellegi kohta, kui vett on tagurpidi aetud,” räägib Uus.

Kuna kortermajade puhul on nende kliendiks korteriühistu ja seadusest lähtuvalt ei ole iga korter eraldiseisvalt vee-ettevõtte klient, siis korteritesse nad neid mõõtureid ei paigalda.

Korteriomanikule liiga kallis

Ka ASi Tartu Veevärk juhataja Toomas Kapp ütles, et neil ei ole plaanis hakata korteritesse kaugloetavaid arvesteid paigaldama.

“Samas on korteriühistutel võimalik seda soovi korral ise teha, kuid selle investeeringu maksumus on korteriomanikule suur, ja tõenäoliselt enamikus kortermajades seda siiski ei tehta,” arutleb Kapp.

Kapi sõnul tuleks nii mõneski korteris paigaldada neli kaugloetavat arvestit – osas kortermajades on kaks püstakut veega varustamiseks, üks köögis ja üks vannitoa-WC juures, mõlemas külm pluss soe vesi – ja see muudab investeeringu küsitavaks. Pealegi on need tavaarvestitest mitu korda kallimad. Küll on Tartu Veevärk Eesti Vee-ettevõtete Liidu korraldatud ühisostuga soetanud 600 kaugloetavat arvestit, mida lähiajal asutakse testima ja mis moodustab ca 5% kogu firma veearvestite kogusest. Need paigaldatakse veemõõdu kaevudesse ja muudesse raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.